Kupując Rextona, w ramach targowania ceny, zrezygnowałem z zamontowanego w nim radia i przyjechałem z wielką dziurą w kokpicie:

Wymontowane radio było bardzo dobrej klasy, ale cieszyłem się że nie muszę za nie płacić, bo i tak miałem inne plany.

Zamierzałem wyposażyć SsangYong Rextona w nowoczesną stację multimedialną z siedmiocalowym ekranem, umożliwiającą wgranie i wygodne korzystanie z różnych programów do nawigacji GPS (w tym do jazdy terenowej) oraz podłączenie kamery cofania.

Jeśli chodzi o nawigację GPS, to zapraszam do przeczytania mojego osobnego artykułu na ten temat: „Nawigacja GPS w terenówce”.

Choć osobiście wolę tablet z 10 calowym ekranem, to w przypadku Rextona postanowiłem korzystać z siedmiocalowego ekranu radia, ponieważ nie ma w nim dobrego miejsca na tablet i trudno też zrobić uchwyt, zapewniający mocne jego trzymanie na wertepach.

Co do kamery cofania, to zdecydowałem o niej z dwóch powodów: Po pierwsze mój Rexton ma mocno przyciemnione tylne szyby i w nocy, mimo świateł cofania, ciężko coś przez nie zobaczyć. Po drugie, przewidywałem zabudowę wyprawową w bagażniku, która przesłoni całą tylna szybę. Kamera cofania uzupełni więc widoczność przez boczne lusterka.

Na rynku znaleźć można sporo stacji multimedialnych z nawigacją. Po długim zastanawianiu się, ocenie parametrów i stosunku ceny do oferowanych funkcji, wybrałem produkt marki VORDON HT 869V2 2DIN GPS, który w zestawie z kamerą cofania kosztował 890 zł.

Urządzenie to ma system operacyjny Win CE 6.0, więc można używać wielu programów do nawigacji, w tym np. OziExplorer.

Ma też bardzo pożyteczną funkcję Mirror Link, która pozwala na ekranie urządzenia wyświetlić i obsługiwać dotykowo zdublowany pulpit z telefonu z systemem Android lub marki Apple.

Dzięki tej funkcji w zasadzie jako urządzenie do nawigacji można wykorzystywać swój telefon na który pełno jest do wyboru bardzo dobrych aplikacji jak np. Maps.me lub Lokus.

Oczywiście urządzenie ma moduł Bluetooth, dzięki czemu łatwo go można synchronizować z telefonem i wykorzystywać jako zestaw głośnomówiący.

Tuner radiowy jest bardzo przyzwoity, a muzykę (filmy i zdjęcia) można także otwarzać z zewnętrzych urządzeń oraz nośników takich Pendrive czy karty Micro SD.

Aby zamontować stację w Rextonie konieczne było wykorzystanie złacza ISO (było w zestawie) oraz dokupionej osobno za 25 zł przejściówki „SsangYong – ISO” oraz odpowiedniej do Rextona kasety na radio i ramki maskującej (koszt 215 zł).

Montaż przeprowadzony w naszym warsztacie poszedł dosyć gładko i efekt jest zadowalający:

Zobacz więcej o moim Rextonie:

Wojtek Bednarczyk, e-mail: w.bednarczyk@polskioffroad.com