Rumunii raczej nie trzeba zachwalać polskim fanom jazdy off road i samochodów terenowych 4×4, bo cieszy się ona wielką popularnością. Sprawia to, przede wszystkim, ukształtowanie terenu, bowiem większość Rumunii zajmują niezwykle malownicze Karpaty. Sprzyja temu także duża wolność terenowej jazdy i biwakowania „na dziko”. Ostatnio, co prawda, wprowadza się sporo ograniczeń, ale i tak jest dużo lepiej niż w Polsce.
Wyprawa off road do Rumunii to nie tylko terenowa jazda.
Mnóstwo jest ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych do zwiedzania. Wiele z nich należy do światowej pierwszej ligi i są to zarówno unikalne zjawiska przyrodnicze jak i ludzkie dokonania. Do tego dochodzi dobry klimat – jest cieplej niż w Polsce. Cieplej też niż w Polsce traktowani są fani off road przez zwykłych mieszkańców i władze. Zapewnia to zwykle moc pozytywnych wspomnień na długie lata.

Przedstawiana tu Wyprawa off road do Rumunii jest dla załóg samodzielnych, które na wyjeździe nie potrzebują opieki organizatora i nie chcą za nią płacić. Chcą natomiast skorzystać ze sprawdzonej trasy oraz znaleźć towarzystwo do wspólnej jazdy.
Sprawdzona trasa opracowana jest w Przewodniku Offroad RO-5, dostępnym w sklepie zelazniak.pl. Udostępniamy go przez Internet w postaci plików z opisem i do nawigacji GPS. Cena wynosi 199 zł (członkowie Klubu PolskiOffroad mają 50% rabatu).

Opłata za Przewodniki jest jedyną jaką pobieramy!
Zwróć uwagę, że przedstawiana tu Wyprawa off road do Rumunii, to pierwsza część 40. dniowej wyprawy po Bałkanach. Druga część biegnie przez Bułgarię, trzecia przez Grecję, a czwarta przez Albanię.
Nasza Wyprawa off road do Rumunii na mapie:

Nasza Wyprawa off road do Rumunii na zdjęciach:
















Wyprawa off road do Rumunii zaliczana jest do Rajdu Nieustającego. Pokonanie trasy zapewnia 135 punktów.
Program wyprawy
Nasza Wyprawa off road do Rumunii zaplanowana jest na dziewięć dni. Trasa ma 1275 km długości. Zaczyna się od granicy węgiersko-rumuńskiej w pobliżu miejscowości Oradea, a kończy na granicy rumuńsko-bułgarskiej na moście na Dunaju w pobliżu miejscowości Vidyn. Obejmuje m.in. następujące, turystyczne atrakcje Rumunii: miasto Oradea, Płaskowyż Padis, Park Narodowy Apuseni, jaskinię Scarisoara, Turdę z kopalnią soli, Sighisoarę, Brasov, Bran z zamkiem Drakuli, Trasę Transfogaraską z Cytadelą Poenarii i Transalpinę.
- Dzień 1
Wjazd do Rumunii. Zwiedzanie Oradei i przejazd na dziki biwak nad rzeką Keresz. Dystans do pokonania to 77 km. - Dzień 2
Pierwszy offroadowy odcinek o długości 121 km. Po drodze ośrodek narciarski Santa de Vale, “cudowne źródło” i mnóstwo pięknych widoków. Nocleg na polu namiotowym nad strumieniem w parku Narodowym Apuseni. - Dzień 3
Do przejechania 97 km po górach, przez Płaskowyż Padis i Park Narodowy Apuseni. Dla chętnych zwiedzanie jaskini Scarisoara. Potem przejazd w stronę Turdy. Nocleg na dziko, na łące przy strumieniu, w miejscu doskonale nadającym się na ognisko. - Dzień 4
Głównym celem dnia będzie Turda – duże miasto, gdzie można zwiedzić m.in. kopalnię soli. Etap ma 138 km. Nocleg na dziko na łące. - Dzień 5
Etap ma tylko 97,5 km i szybko doprowadzi do Sighisoary, turystycznej perełki, aby na jej zwiedzenie pozostawić więcej czasu. Wieczorem proponujemy integracyjną biesiadę w restauracji na starówce. Nocleg na campingu w Sighisoarze. - Dzień 6
Do pokonania całkowicie “cywilizowany” etap o długości 189 km, ze zwiedzaniem kolejnych, sztandarowych atrakcji Transylwanii (starówka w Brasov i zamek Drakuli w Bran). Nocleg na dziko na wysokiej górze. - Dzień 7
Główną atrakcją tego dnia będzie słynna trasa Transfogaraska, jedna z najwyżej położonych w Europie. Zapraszamy również do Cytadeli Poenari – prawdziwej siedziby pierwowzoru literackiej postaci Drakuli. Do przejechania 172 km. Nocleg na dziko nad rzeką. - Dzień 8
Do pokonania dystans 128 km, który doprowadzi w pobliże kolejnej słynnej drogi – Transalpiny. Po drodze narciarskie kurorty oraz piękny, offroadowy przejazd przez wysokie góry. Nocleg na dziko nad rzeczką. - Dzień 9
Atrakcją tego dnia będzie kolejna słynna droga – Transalpina. Po jej pokonaniu szybki dojazd do granicy rumuńsko-bułgarskiej, gdzie zaczyna się kolejny etap bałkańskiej wyprawy. Etap ma 255 km.
Wymagania:
Nasza Wyprawa off road do Rumunii przeznaczona jest dla fabrycznych samochodów terenowych. W kilku miejscach trasa przebiega przez wysokie góry wąskimi dróżkami, które sprawić mogą trochę kłopotu nawet doświadczonym załogom.
Należy kupić Przewodnik Offroad RO-5 i przygotować się do wyprawy według niego. Opłata za Przewodnik (199 zł) stanowi jedyną opłatę dla organizatora za przygotowanie tej Wyprawy off road do Rumunii. Dlatego:
Bardzo prosimy o nie wpuszczanie tej trasy w piracki obieg. Jeśli chcesz zabrać znajomych, to namów każdą załogę na kupno Przewodnika. Tylko wtedy będziemy mieć środki na aktualizacje i przygotowanie następnych tras.
Oczywiście uczestnicy ponieść muszą jeszcze koszty paliwa, wyżywienia, opłat za zwiedzanie, biwakowanie itp. W Przewodniku Offroad RO-5 znajduje się więcej informacji. Tutaj tylko najważniejsza: Obowiązuje zasada pełnej odpowiedzialności uczestników za wszelkie szkody, jakich doznać mogą sami lub wyrządzić innym. Stawiamy na wzajemną pomoc wszystkich uczestników.
Wyprawa off road do Rumunii – lista uczestników:
Lp | Termin, uczestnik, załoga |
---|---|
1 | |
2 | |
3 |
Zapisy:
Prosimy zacząć od kupna Przewodnika Offroad RO-5 w sklepie zelazniak.pl, a następnie wypełnić poniższy formularz. Zgłoszone załogi dopisujemy do powyższej listy uczestników zwykle w następnym dniu roboczym. Dane kontaktowe do innych, zapisanych załóg przekazujemy e-mailem.
W razie pytań, prosimy dzwonić lub pisać:
Wojciech Bednarczyk, tel. 607447436, e-mail: w.bednarczyk@polskioffroad.com