Poznaj trasy offroad do jazdy w dowolnym terminie. Udostępniamy je od 2014 roku w sklepie zelazniak.pl.

Aktualnie nasze trasy offroad mają łącznie ponad 20 tys. km w Polsce i za granicą. Doskonale nadają się na krótkie wypady i długie wyprawy. Możesz jeździć kiedy chcesz sam lub ze swoją „paczką” albo z innymi chętnymi, których pomagamy znaleźć. Możesz także rywalizować o puchary, medale i nagrody w Rajdzie Nieustającym i konkursach fotograficznym lub filmowym.

Bardzo prosimy o nie wpuszczanie naszych tras w piracki obieg!

Jeśli zamierzasz jechać z innymi załogami, to namów każdą na kupno trasy. Tylko wtedy będziemy mieć środki na aktualizacje i przygotowanie następnych tras.


Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ):

Dla kogo przeznaczone są oferowane trasy offroad?

Wytyczamy je dla użytkowników samochodów terenowych. Nadają się również dla quadów, motocykli krosowych lub turystycznych. Oprócz pojazdu konieczne jest urządzenie do nawigacji GPS. Najprostsze to smartfon lub tablet z darmową aplikacją Maps.Me. Działa ona Androidzie lub iOS.

Czy oferowane trasy offroad są legalne?

Tak, mocno się o to staramy. W większości wytyczamy je po drogach publicznych. Tylko wyjątkowo decydujemy się na tzw. „zwyczajowe”, których statusu nie znamy, ale o tym zawsze informujemy w opisach tras. Zastrzegamy, że nie zawsze jesteśmy w stanie dotrzeć do aktualnych informacji lub nadążyć za zmianami. Korzystający z naszych tras nie są więc zwolnieni z obowiązku przestrzegania przepisów.

Jak jest z aktualnością tras?

Każdą trasę staramy się aktualizować na bieżąco. Pomagają nam w tym informacje przysyłane przez użytkowników, o które zawsze gorąco prosimy. Warto więc zaopatrywać się w nasze trasy offroad możliwie blisko planowanego terminu jazdy. Uczciwie jednak ostrzegamy, że nie zawsze nadążamy z aktualizacjami, ale to raczej wyjątki.

Kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody?

Pod tym względem korzystanie z naszych opracowań nie różni się od korzystania z programów do nawigacji GPS. Pełna odpowiedzialność za bezpieczeństwo, wypadki i szkody spoczywa na kierowcy. Oprócz uwzględniania bieżącej sytuacji terenowej, ma on zawsze obowiązek przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Stosowne zastrzeżenia o tym znajdują się w każdym udostępnianym opracowaniu trasy oraz w regulaminie sklepu zelazniak.pl, w którym sprzedajemy trasy.

Jaką długość mają oferowane trasy offroad?

Zacznijmy od tego, że oferujemy trasy offroad w Polsce i za granicą. W Polsce do wyboru są „jednodniowe”, „na weekend”, „na wczasy” oraz „wyprawowe”. Za granicą oferujemy tylko wyprawowe. Można je wybrać według takiego podziału w menu w sklepie zelazniak.pl. Potem, na kartach poszczególnych tras, znaleźć można długości w kilometrach. Podajemy też czas jazdy, jakiego wymagają. W skrócie: Trasy „jednodniowe” mają od 40 do 120 km. Ich pokonanie wymaga około sześciu godzin. Trasy „wyprawowe” mają od 500 do 3800 km. Podzielone są na dzienne etapy, na około sześć godzin jazdy każdy. Najkrótsza trasa wyprawowa przeznaczona jest na pięć dni. Najdłuższa na 25. Trasy przez Rumunię, Bułgarię, Grecję i Albanię da się zestawić nawet na 35 dni pełnej przygód, niezapomnianej podróży.

Jak trudne są oferowane trasy?

Trasy „jednodniowe” (zobacz wyżej) mają cztery stopnie trudności: bardzo łatwe, łatwe, trudne i bardzo trudne. Na bardzo łatwe można się wybrać SUV-em. Bardzo trudne polecamy tylko doświadczonym i dobrze wyposażonym załogom. Ostrzegamy jednak, że podział ten nie jest odporny na nasze pory roku. Trasa bardzo łatwa może po opadach stać się bardzo trudną. W przypadku pozostałych tras (w Polsce i za granicą) dominuje charakter turystyczny, ale zdarzają się etapy nawet bardzo trudne. Więcej informacji jest na kartach poszczególnych tras w sklepie zelazniak.pl.

Jak dużo jest asfaltu na oferowanych trasach?

Wiele osób prosi o podanie tego w procentach w stosunku do długości trasy. Niestety nie prowadzimy takich statystyk. Staramy się jednak oczywiście, aby asfaltu było możliwie mało, choć o to coraz trudniej. A jeśli już jest asfalt, to wybieramy drogi „widokowe” i o małym natężeniu ruchu. Łatwiej nam podać proporcje w czasie: jazda po asfalcie nie zajmuje zwykle więcej niż 20% czasu pokonywania naszej trasy offroad.

Co znajduje się w udostępnianych opracowaniach tras?

Wszystkie nasze trasy offroad mają postać cyfrową i składają się z plików PDF oraz KML i GPX.

Plik PDF zawiera dokładny opis trasy, polecanych atrakcji i miejsc do zwiedzania oraz ostrzeżenia o przeszkodach i innych ograniczeniach. W przypadku tras wyprawowych zamieszczamy jeszcze informacje przyrodnicze, historyczne i statystyczne o krajach lub regionach, przez które prowadzi trasa. Podajemy także zasady obowiązujące turystów, kierowców, telefony alarmowe oraz informacje jak przygotować samochód, gdzie wymienić pieniądze, gdzie jeść, gdzie robić zakupy. A nawet gdzie tankować auta, aby nie zabrakło paliwa na odludziu. Pliki PDF polecamy wydrukować i przeczytać jeszcze przed wyjazdem, aby się do niego przygotować, a później czytać podczas jazdy.

Pliki KML przeznaczone są do nawigacji GPS. Można z nich korzystać w wielu programach do nawigacji. My polecamy darmową, ale bardzo dobrą i prostą w obsłudze aplikację Maps.Me. Działa ona na smartfonach, tabletach itp., z systemem Android oraz iOS. Pliki GPX są dla użytkowników urządzeń GARMIN. Zobacz więcej o nawigacji GPS.

Czy w opracowaniach są road-booki?

Tylko w starszych Przewodnikach „jednodniowych”, ale odchodzimy od tego, na rzecz nawigacji GPS. Co dokładnie zawiera dane opracowanie trasy podajemy na kartach produktów w sklepie zelazniak.pl.

Czy wymagany jest jakiś program lub urządzenie do nawigacji GPS?

Pliki do nawigacji GPS naszych po naszych trasach offroad są zapisane w formacie KML. Można więc stosować dowolne urządzenie i aplikację, która obsługuje ten format. Polecamy smartfon lub tablet i darmowy program Maps.Me. Działa on na urządzeniach z systemem Android oraz iOS. Dodajemy również pliki GPX dla korzystających z urządzeń GARMIN. Zobacz więcej: Nawigacja GPS w samochodzie terenowym oraz Jak pobierać i używać Przewodniki Offroad.

Czy w opracowaniach tras są informacje o noclegach?

Taka informacja jest w wielu Przewodnikach „jednodniowych” i we wszystkich pozostałych. W przypadku tras „na weekend” i „na wczasy”, polecamy noclegi w miejscach, z którymi współpracujemy od lat. Udało nam się wynegocjować tam niższe ceny dla fanów offroad.

W przypadku Przewodników na wyprawy w Polsce i za granicą, trasy podzielone są na dzienne etapy. Zaczynają się one i kończą w miejscach wybranych na noclegi. Wszędzie, gdzie jest to możliwe, wyznaczone są na dziko, z dostępem do rzeki, jeziora lub morza. W krajach, gdzie nocowanie na dziko jest zabronione, na sprawdzonych kempingach. Na wielu trasach można także korzystać z noclegów pod dachem. Wystarczy dokonać rezerwacji np. przez booking.com. Więcej informacji prosimy szukać na kartach poszczególnych tras w sklepie zelazniak.pl.

Na czym polega rywalizacja związana z oferowanymi trasami offroad?

Na bazie naszych tras, odbywa się Rajd Nieustający, który trwa non stop w rocznych edycjach. Zasady są proste: zwycięża kto pokona najwięcej naszych tras. Przejazdy dokumentuje się przysyłając zdjęcia z określonych miejsc. Na najlepszych czekają puchary i nagrody, a dla każdego kto pokona 10, 20 lub 30 tras odpowiednio brązowe, srebrne lub złote medale. Zobacz więcej o Rajdzie Nieustającym. Zapraszamy także do konkursów filmowego i fotograficznego.

Jak znaleźć towarzystwo do wspólnej jazdy?

Pomagamy zebrać chętnych na wspólne wyjazdy i zapewnimy wymianę kontaktów. Prowadzimy strony www do zapisywania się na wspólną jazdę. Można tam zadeklarować dowolny termin, licząc na to, że ktoś się przyłączy. Albo dopisać się do już zapisanych załóg, w określonych przez nich terminach. Więcej informacji szukaj na stronach poszczególnych tras w sklepie zelazniak.pl. Zajrzyj też na stronę nasze imprezy.

Polecamy również naszego facebooka, gdzie można umawiać się na jazdę. Oto nasze strony na facebooku: Rajd Nieustający, Polski Offroad, Warsztat Polski Offroad. A tu są nasze grupy: Grupa Rajd Nieustający, Fani Offroad. Zapraszamy także na nasze tradycyjne imprezy z organizatorem (szukaj na stronie NASZE IMPREZY) oraz do Klubu PolskiOffroad. To dobre sposoby na poznanie innych pasjonatów jazdy terenowej, nawiązanie kontaktów i przyjaźni.

Jakie kosztują oferowane trasy offrod?

Ceny naszych tras wynoszą od 51 do 350 zł. Członkowie Klubu PolskiOffroad mają 50% rabatu. Zapraszamy więc do Klubu PolskiOffroad. Zapisy trwają chwilę i zaraz można korzystać z klubowych cen. A to tylko jeden z wielu klubowych przywilejów.

Czy są jakieś zniżki dla grup?

Zapewniamy 50% zniżki dla członków Klubu PolskiOffroad (zobacz wyżej). Przy okazji: nasze opracowania tras powstają dużym nakładem pracy i kosztów, dlatego bardzo prosimy o nie wpuszczanie ich w piracki obieg i o nie udostępnianie innym. Jeśli zamierzasz pokonywać trasę w towarzystwie, to namów proszę na zakup trasy każdą załogę. Tylko wtedy będziemy mieć środki na aktualizacje i przygotowanie następnych. Oczywiście zapraszamy wszystkich do Klubu PolskiOffroad, aby korzystać ze zniżek.

Czy członkostwo w Klubie PolskiOffroad jest płatne?

Tak. Składkę można opłacać na zasadach subskrypcji 40 zł/miesiąc plus 200 zł opłaty startowej, co daje 680 zł za rok. Jednorazowo do zapłaty jest 600 zł za rok, o 80 zł mniej. Te kwoty łatwo odzyskać nie tylko kupując trasy, bo klubowicze mają wiele innych okazji. Najwięcej dają zniżki w czołowych sklepach ze sprzętem i wyposażeniem offroad. Wartość tych zniżek jest na tyle znaczna, że powoduje nerwowość niektórych uczestników łańcucha dystrybucji. Dlatego szczegóły udostępniamy tylko członkom Klubu PolskiOffroad. Zobacz więcej o Klubie.

Gdzie można kupić trasy?

Nasze trasy sprzedajemy w sklepie zelazniak.pl. Można je tam wybrać odpowiednio korzystając z menu i opcji przeglądania. Po wejściu na kartę wybranej trasy offroad, polecamy obejrzeć zdjęcia lub filmy i przeczytać wszystkie informacje. Zobacz instrukcję: Jak pobierać i używać Przewodniki Offroad.

Czy w sklepie zelazniak.pl można sprzedawać swoje trasy?

Tak, zapraszamy do jednorazowej lub stałej współpracy. Jesteśmy gotowi na różne warianty współpracy przy wytyczaniu i aktualizacji tras oraz edycji opracowań.

Jak dobrać trasy offroad na kilka dni jazdy?

Jeśli jesteś gotowy na nocowanie codziennie w innym miejscu w Polsce, to polecamy wyszukać w menu w sklepie zelazniak.pl TRASY OFFROAD W POLSCE/trasy offroad WYPRAWOWE. Jeśli chcesz w podobny sposób zwiedzać zagranicę, to wybierz TRASY OFFROAD W EUROPIE. Znajdziesz tam trasy na od pięciu do 35. dni. Jeśli chcesz mieszkać w jednym miejscu i odbywać wycieczki według naszych tras offroad, to wybierz trasy offroad na WEEKEND albo trasy offroad NA WCZASY. Zobacz też tworzoną listę POLECANE MIEJSCA.

Gdzie szukać więcej informacji i pomocy?

Proszę śmiało pisać lub dzwonić: Wojciech Bednarczyk, e-mail: kontakt@polskioffroad.com, tel. 607 447436.


Zobacz także: